čtvrtek 21. září 2017

Budoucím studentům na TUFS

Tenhle článek jsem slibovala už minulý rok, leč publikuji ho až teď a ještě nekompletní. Ale lepší než nic, že jo.

1. Příjezd


Na kolej se můžete nastěhovat až 28. září, což je poměrně pozdě vzhledem k tomu, že 1. října začíná vyučování. Navíc se den dva po příjezdu píše test z japonštiny a málokdo zvládá v tu dobu normálně fungovat. Do začátku semestru si sice stihnete zařídit vše potřebné, ale pokud můžete, přileťte určitě dřív a chvíli cestujte.

2. チューター / Tutors

Gaidai každému výměnnému studentovi přiděluje tutora, který má studentovi usnadňovat život v Japonsku. A protože na Gaidai se vyučuje čeština, bude mít váš  チューター zájem o češtinu, takže máte rovnou i někoho na tandem. チューター s vámi projde všechny žádosti o ubytování, stipendia, účet v bance apod.

3. Kde nakupovat

Kousek od univerzity je několik konbini, ale nakupovat tam vyjde dráž, než chodit do supermarketu. Většina studentů jezdí na Musaši-sakai do Gjómu súpá (業務スーパー).

V prvním týdnu se na koleji pořádá Bazar, kde můžete nakoupit většinu potřebných věcí za poměrně nízké ceny (ale musíte přijít včas). Já třeba sehnala varnou konvici za 300 jenů.

Další užitečné obchody:
  • zelinářství na stanici Tobitakjú - cca minutu za železničním přejezdem 
  • stánky se sezónní zeleninou - různě po okolí, hledejte a najdete
  • Maruetsu - jeden z levnějších supermarketů směrem na Tobitakjú
  • Stojenový obchod - nejbližší je ve Fučú a na Musašisakai. Trochu větší na Kičidžódži. Ať už potřebujete cokoliv - od domácích potřeb přes náplasti po sešity - nejdřív se koukněte, jestli to nemají tam.
  • Don Quijote / ドンキ - levnější obchod nabízející téměř všechno, na co si vzpomenete (a bohužel i to, co by vás v životě nenapadlo). Nejbližší je na Kičidžódži. 
  • Hard off / ハードオフ- obchod s použitým zbožím (většinou ale novým, já tam sehnala úplně nový hrnec). Nejbližší je v Mitace, pěšky to tam trvá asi půl hodiny (pokud vyrazíte s Brazilci, tak tři čtvrtě) 
Jeden ze spolků pro výměnné studenty pořádá první sobotu po začátku semestru Shopping trip. Určitě jdete, jednak se lépe zorientujete, jednak poznáte ostatní studenty. 

4. Koleje 

Koleje jsou postavené tak, že v zimě mrznete, v létě se škvaříte, a k tomu je v každém ročním období všechno slyšet. Ale jsou levné. Pokud chcete ušetřit na energiích, choďte do studovny a používejte společnou kuchyni (ale s vlastním nádobím, na společné bych raději nesahala). 


Co se jinam nevešlo: 
- předměty vyžadují mnohem větší přípravu než ty v Česku. Nepište si jich zbytečně moc, nebo budete trávit čas jen učením
- snažte si sehnat kolo. Ze školy na Musaši-sakai se to vyplatí.